İçeriğe geç

Video Eğitim ve Video Öğrenme

Zamandan Bağımsız Öğrenme

Dünyamızı öğrenmek için video tüketiyoruz. İnsanlar, her gün 1 milyar saatten fazla YouTube videosu izliyor.

Öğrenim açısından video, yalnızca karma öğrenme için değil, herhangi bir öğrenme girişimi için etkili bir araçtır. Bu nedenle ABD’li yetişkinlerin %51’i yeni beceriler öğrenmek için YouTube videolarını kullanıyor. Bu maruz kalma, izleyenlerin ortamdan ne bekleyeceklerini bildikleri ve sunulan içeriğe odaklanabilecekleri anlamına gelir. Bu iyileştirilmiş odaklanma, kurumsal eğitim ve yetişkin öğrenimi programlarına üç önemli şekilde fayda sağlar.

1. İçeriğin Daha Net Anlaşılması

Bir öğrenme ortamındaki animasyon ve video, netliği destekleyerek yeni içerikleri kavrama ve bunlarla etkileşim kurma şeklimizi değiştirebilir. Bu örnekte netlik, izleyiyicinin ilgisiz veya mantıksız bilgileri ayıklamak zorunda kalmadan içerikten ne kazanması gerektiğini belirleyebileceği anlamına gelir.

Örneğin, etik konusunda bir uyum eğitimi düzenliyor olsaydınız, ihlalin ne olduğu ve nasıl rapor edileceği en önemli kısımlar olarak ön planda ve merkezde olurdu.

Video eğitimi doğası gereği daha kısa olma eğiliminde olduğundan, aşırı veya gereksiz mesajlara yer olmadığı için izleyiciler konunun özüne hızla ulaşırlar. Dağınıklığı ortadan kaldırmak, izleyicinin tam olarak benimsemesi gereken davranışa odaklanmasına yardımcı olur.

Senaryolar aracılığıyla, “öfkeli bir müşteriyi yatıştırmak için neler yapılmalı” gibi bir konsepti videonuza tanıtabilir, ardından istenen davranışı gerçekleştiren animasyonlu veya gerçek senaryolu bir vakayı gösterebilirsiniz.

2. Zihinde Daha İyi Tutma

John Sweller’ın çığır açan Bilişsel Yük Teorisi, öğrenme sürecimizi özenle üç bölüme ayırır: duyusal bellek, işler bellek ve uzun süreli bellek. Bir bilginin işleyen belleğe ve son olarak da uzun süreli belleğe aktarılabilmesi için önce duyusal belleğe işlenmesi gerekir. Bilişsel Yük Teorisine göre, öğrenenler hangi bilgiyi ezberleyecekleri konusunda çok seçicidirler. Eğer onların duyusal hafızasına hitap edemezseniz, onların uzun süreli hafızasına ulaşmanın hiçbir yolu yoktur.

Video Tabanlı Öğrenme Bir Çözümdür.

Video, görsel ve işitsel ipuçlarını beyindeki bağlantıları kolaylaştıracak ve izleyicinin hafızasını en üst düzeye çıkaracak şekilde birleştirir. Aslında video, yetişkin izleyicilerin çok daha fazla bilgiyi akıllarında tutmalarına yardımcı olur ki bu da davranışı değiştirmenin anahtarıdır. Araştırmalar, öğrencilerin geleneksel bir sınıf dersinde öğrendiklerinin %90’ına kadarını unutabildiklerini göstermiştir. Ancak, video aracılığıyla verilen eğitim içeriği %83 daha etkilidir. Ek olarak, video gibi kısa formatlarda öğrenme, becerileri öğrencinin işine aktarmada %17 daha verimlidir.

Özellikle pandemi sonrası uzaktan çalışan çok sayıda çalışan varken, öğrenmeyi sürdürmenin net bir yoluna sahip olmak daha da önemlidir. Önceden, şirketinizin çalışanı, becerilerini taze tutmak için rutin tazelemelere veya sınıf güncellemelerine katılabiliyordu. Şimdi, sağlam bir uzaktan eğitim stratejisi, iş gücünüzün becerilerini korumanın veya geliştirmenin anahtarıdır.

Kurumların Sık Tercih Ettiği Video Eğitimler

  1. Satışın İkna Anahtarı Eğitimi
  2. Zaman Yönetimi Eğitimi
  3. Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi
  4. Bireysel Verimlilik Eğitimi
  5. Müşteri Odaklılık Eğitimi
  6. Duygusal Zeka Eğitimi
  7. Analitik Düşünme ve Problem Çözme Eğitimi
  8. Perakende Satış Eğitimi
  9. Çatışma Yönetimi Eğitimi

Video Eğitim Hazırlanması
20 yıldan fazla deneyimli eğitim profesyonelleri ile video eğitim içerikleri geliştiriyor, Greenbox’ta çekimini yapıyor ve prodüksiyonu ile birlikte kurumunuzun kullanımına sunuyoruz.

3. Tüm Öğrenme Tarzlarına Hitap Eder
Video öğrenimi, işitsel ve görsel ipuçlarını, kısalığı ve bağlamı, onu bir öğretim yöntemi olarak son derece iyi kılacak şekilde birleştirir.

Görselciler
Görsel öğrenenler, anlayışlarını derinleştirmek için görsellere, çizelgelere, grafiklere veya içeriğin diğer tanımlamalarına ihtiyaç duyanlardır. Bir sayfadaki kelimeleri okumak ya da birinin bir ürünü ya da durumu tanımlamasını dinlemek, onların kafalarını kaşımasına neden olacaktır. Görsel öğrenenlere en iyi şekilde ulaşmak için bir eğitimin içeriğini görselleştirmesi gerekir. Video öğrenimi, izleyicinin kendi anlayışına dayalı bir zihinsel imaj oluşturmasına güvenmek yerine kavramları ve bilgileri göstermenin kolay bir yolunu sunar.

İşitselciler
İşitsel öğrenenlerin, tamamen özümsemek için bilgiyi duymaya ihtiyaçları vardır. Bu izleyiciler, içerikle en iyi etkileşimi, içinde bir anlatı veya hikaye anlatma öğesi olduğunda gösterir. Gerçekleri listelemek veya bir teknik veya politika kılavuzundan okumak, işitsel bir izleyiciyi meşgul etmenin yanlış yolunun yaygın örnekleridir. Öğrenmeyi tetikleyen insan sesi değil, hafızaya kaydedilecek kilit noktalar için bir senaryo dizisini takip etme yeteneğidir. Video öğrenimi kullanmak, senaryonuzun ve anlatıcınızın, izleyicilerin içeriğinizle en iyi öğrendikleri şekilde etkileşim kurmasını sağlayacağı anlamına gelir.

Kinestetik
Animasyon, izleyicinin yeni içeriği daha iyi kavramasına yardımcı olabilir. Şöyle düşünün: Birinin masanın üzerindeki ayırt edilemeyen birkaç gri nesneyi işaret etmesini mi yoksa bu nesnenin her birini kullanmak üzere yerleştirmesini mi tercih edersiniz?

İkincisi sadece daha eğlenceli olmakla kalmaz, aynı zamanda izleyicinin hem görme duyularını hem de işitme duyularını kullanarak gördükleri şeyle ilgilenmelerini sağlar. Son olarak, bir izleyici animasyonlarla etkileşime girebildiğinde, yeni bilgiyi sağlam bir şekilde uzun süreli hafıza bankasına işliyor.

Katılım Stratejisi Geliştirme
Kurumsal eğitim planlarınıza video öğrenimi eklemeyi düşünmeye hazırsanız, izleyicilerin aktif katılımını sağlama stratejiniz olmalıdır.

Hedef kitlem kimlerden oluşuyor? İzleyicilerin nasıl ilgisini çekebilirim? Çalışanlarım şu anda ne tür içerikleri daha ilgi çekici buluyor?
Unutmayın, eğitim her zaman izleyici merkezli olmalıdır. Bu, katılımı gözlemlemek ve ölçmek için kendi fikirleriniz olsa bile, eğitiminizin yalnızca ilgi çekici bulduğunuz şeylere dayalı olarak inşa edilmemesi gerektiği anlamına gelir. Kitlenizin neyi sevdiğini öğrenmek için zaman ayırın.

Çözüm
Video en iyi nerede parlayabilir? Başlarken, video öğrenimini en az masrafla en etkili olabileceği alanlara hedeflemek istersiniz. Birçok şirket oryantasyon, müşteri hizmetleri ve/veya güvenlik videolarını mükemmel başlangıç noktaları olarak görmüştür. Kilit nokta, belirli sorunlu noktalara veya eğitim-gelişim gerekliliklerine odaklanmak ve ardından birinci sınıf video öğrenme etkinlikleriyle bunlar arasında köprü oluşturmaktır.

Teklif Al