Transaksiyonel Analiz & Yaşarken Farkında Olmadıklarımız | Online Eğitimi

Eğitimin Amacı:

Paradigmalar ve bilinçsiz önyargılar günlük hayatta verdiğiniz tüm kararlarda ve tepkilerde ilişkilerinizde ki tüm geçişlerde kendisini göstermektedir. Günlük aldığımız kararların %5’ini bilinçli veriyoruz, aslında ilişkilerimizde yansıttığımız davranışların büyük bir kısmı bilinçsiz önyargılarımızdan, değer yargılarımızdan, alışkanlıklarımızdan gelen yansımalar. Bu nedenle ilişkilerde iletişimi anlamak için öncelikle kendi paradigmalarımızı, otopilot davranışlarımızı anlamamız gerekir.

Eric Berne, hayatın senaryolardan oluştuğunu ve insanlar arasındaki iletişimin de aslında karşılıklı bir oyun olduğunu belirtir. Bu oyun aslında ilişkinin otopilotta kalma halidir. İlişkinin otopilotta kalma hali, 2 kişi arasında bile önemli iken, organizasyonlarda bu otopilotta kalma hali kültürün oluşumun en büyük parçasıdır. Bu nedenle ikili ilişkilerimizde, grup dinamiğinde ya da organizasyonun kültüründe bu senaryoları oyunları fark etmemiz çok büyük önem taşımaktadır.

Metot:

İlişkilerin etkinliğini arttırmak için insanın ilk önce kendi içi ile iletişimi geçmesi, kendi ihtiyaçlarını yüz üstüne çıkarması gerekir. Bu ihtiyaçlar bebeklik döneminden itibaren oluştuğu için bir anda hepsi kendini yüz üstüne çıkarmaz, soğanın zarları gibi, kademe kademe olur bu farkındalık süreci.
Bu eğitim ile amacımız, kişinin kendisi ile temasa geçmesine yardımcı olarak, zihninde ve vücudunda neler olduğuna dair bir keşif yolculuğuna davet etmek. Yapılacak olan uygulamalar ile katılımcıların en yüklü ihtiyaçlarını fark etmelerine yardımcı olmak ve bu ihtiyacın diğer ilişkilerini anlamlandırmalarında yardımcı olmak.
Çalışma, %70 uygulama ve deneyimleme %30 teori üzerinde yapılandırılacaktır. Katılımcı profiline göre eğitimin içeriğinde rol play, oyun ve vaka çalışmalarının içeriği farklılaştırılmaktadır.

Eğitimin İçeriği:

Davranış kalıpları, algılar, bilinçsiz önyargılar nasıl oluşuyor ? (Daniel Kahneman )

Beynin işleyişi Savaş Don Kaç Etkisi (Daniel Goleman )

Duygusal Sosyal ve Adaptif Zeka becerileri ve iletişimdeki etkileri (David Rock )

İlişkilerde ki roller ve çatışmalara etkisi ( Transaksiyonel Analiz) Eric Berne Ian Stewart )

  • Ego durumları (Çocuk Ebeveyn Yetişkin)
  • Yaşam Pozisyonları (I am OK, You are OK)
  • Transaksiyonlar (tamamlayıcı, kapalı, gizli transaksiyonlar )
  • Yaşam Stratejilerinin belirlenmesi
  • Sürücüler (Acele Et, Gayret Et, Güçlü Ol, Kibar Ol, Mükemmel Ol)
  • Raket Davranışlar
  • Senaryolar Kısıtlayıcı Senaryolar
  • İlişkilerde Oyunları Yönetmek

Bireysel Aksiyon Planı

Eğitmen:

AYŞE TOPAKTAŞ DEMİR

Projeler geliştiren, eğitim tasarlayan ve danışmanlık yapan Ayşe Topaktaş Demir 1996 yılında Marmara üniversitesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede eğitim bilimleri alanında yüksek lisansını tamamlamdı. 2000-2003 yılları arasında Londra’da yaşarken, bir yandan Univesity of London’da İnsan Kaynakları yönetimi üzerine master programını tamamladı ve diğer yandan City University, North London University gibi birçok kurumdan Davranışsal Gelişim üzerine eğitimler aldı.

1996-2016 yılları arasında organizasyonel gelişim odağından ayrılmadan birçok farklı kurumda görev aldı. İsviçre Sigorta’da çalıştığı yıllarda, acentelere farklı konularda eğitim veren Ayşe, JTI’da uzun yıllar hem Pazarlama hem de Sanayi şirketinin eğitim müdürlüğü görevini üstlendi.

Kurumsal hayatta ki kariyerinin son yıllarını geçirdiği TEB’de Yetenek Yönetimi departmanını kurdu, Fortis TEB birleşme sürecinde insan kaynakları süreçlerinin proje liderliği yaptı, daha sonra çalışan bağlılığı projelerinin liderliğini yaptığı dönemde Great Place to Work ödülünü ve Top Employers of Europe sertifikasını TEB’e kazandırdı. Kurum kültürü projelerini yürütürken 1 yıldan uzun bir süre İç İletişim Departman sorumluluğunu da üstlendi.

Psikodrama, Gestalt ve Yaşantısal Öğrenme, Yönetici Koçluğu, Organizasyonel ve Sistemsel Koçluk
(ORSC), Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) alanlarında sertifikaları bulunmakta ve Mindfullness Tabanlı Şefkat ve Mindfullness tabanlı Stres Azaltım programlarının Eğitimci sertifikasyonu programını tamamlamıştır, Türkiye’deki sayılı eğitmenlerinden birisidir.
Toxic İletişim, Organizasyonlarda İlişki Yönetimi, Liderlik Gelişimi, Ekip İletişimi ve İşbirliği, Güven Odaklı İlişki Yönetimi, Yönetici Koçluğu ve Takım Koçluğu, Kültürel Entegrasyon ve Çalışan Bağlılığı & Mutluluğu konularında çalışmalarını yürütmektedir.

Referansları:
Chiesi, Daikin, Dunapack, Empera Halı, Mercedes Finansal Hizmetler, Koton, LCW, Defacto, Brightstar, Amgen Türkiye, Amgen Dubai, Mustafa Nevzat, EKOL Lojistik, Danone Hayat, ENGIE Enerji, Enerya Enerji, Berko İlaç, Mayr Melnhoff, Oxford Yayınları, Yıldız Entegre gibi kurumlarda bir çok program yürütmüş ve bazılarında hala devam etmektedir.

Detaylı Bilgiler

Eğitmen
Ayşe Topaktaş Demir

Tarih | Gün
26-27 Mayıs 2021 | Çarşamba-Perşembe

Saat | Süre
10:00 – 17:00 | 12 Saat

Online Platform
Zoom Video Conference

Kontenjan
12 Kişi

Eğitim Koordinatörü
Doruk Gülsever
doruk@yuksekbilgili.com
0552 899 25 45

Bilgi Formu