İş Mevzuatı Uygulamalarında Doğru Bilinen Yanlışlar | Online Eğitimi

Eğitimin Amacı:

Eğitim ve soru-cevap seansıyla…

Bu webinarda; yıllardır süre gelen, insan kaynaklarının iş mevzuatı, sosyal güvenlik hukuku ve ilgili diğer mevzuatlara dair doğru olarak bilinen yanlış uygulamalarını katılımcılarımızla paylaşacağız. Bununla birlikte; 2021 yılı itibariyle yürürlüğe giren insan kaynakları ve idari işler profesyonellerini ilgilendiren kanun maddelerini ve en önemlisi bunların gerçek iş hayatında – organizasyonunuzda nasıl uygulanması gerektiğini tartışacağız.

Eğitimin İçeriği:

 1. Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağının bitişi ile neler değişecek?
 2. İnsan kaynakları uygulamalarını KVKK’ ya nasıl uyumlu hale getiririz?
 3. İş sözleşmelerinde olması ve olmaması gereken maddeler nelerdir?
 4. İşe alınan bir kişinin Kümülatif Gelir Vergisi matrahı neden istenmemeli?
 5. Yıllık izin uygulamalarında en sık yapılan hatalar ve düzeltme olanakları,
 6. Sosyal yan haklar – kıdem, ihbar tazminatının ilişkisi
 7. Asıl işverenin alt işverenden kaynaklanan sorumluluklarında neleri yanlış biliyoruz?
 8. Asıl işveren, %5 hazine teşvikini alt işverenden dolayı kaybedebilir mi?
 9. Fazla mesai uygulamalarında en fazla hangi hataları yapıyoruz?
 10. Yöneticilerin fazla mesaisi olur mu?
 11. Ücret bordrosu yapımında karşılaşılan en temel hatalar ve işverene maliyeti,
 12. Raporlu personele ücret ödenir mi?
 13. Ücret bordroları neden imzalanmalı? Dijital ortam hangi faydaları sağlar?
 14. Belirli süreli iş sözleşmelerinin uzatılması veya sona ermesinde yapılan hatalar,
 15. Yıllık izin kullandırmama sonuçları ve işveren yükümlülükleri,
 16. Yargıtay Kararlarında bilinmeyen hatalar ve sonuçları
 17. İşveren Özel Sağlık Sigortası tahakkuku ve BES tahakkukunda bilmeyen işletme riskleri,
 18. İşverenin Yönetim Haklarının uygulaması, yanlış yapılan işlemlerin sonuçları,
 19. İşçi yıllık iznini işverenin itirazına rağmen kendi belirlemesinin sonuçları nedir?
 20. Eski ve yeni işverenin sorumlulukları neleri kapsar, sonuçları nedir?

Eğitmen:

ŞAKİR GÜLSEVER

Ankara Üniversitesi – İşletme Muhasebe bölümü mezun olduktan sonra, 1974 yılında Orman Genel Müdürlüğünde Muhasebeci olarak işe başlamıştır. 1977-1984 yılları arasında WAT Motor Sanayi Muhasebe Müdür Yardımcısı, 1985-1987 yıllarında İBAN İlaç Sanayi A.Ş.’de Muhasebe Müdürü olarak çalışmıştır. 1987-1993 yıllarında Sabah Yayıncılık A.Ş. / ATV Prodüksiyon A.Ş.’de Muhasebe Müdürü olarak görev yapmış. Medya Holding A.Ş.ve bağlı Şirketlerin Muhasebe Müdürü, Mali İşler Koordinatör yardımcısı ve MALİ MÜŞAVİR olarak görev yapmıştır.

1993-2002 Yılları arasında MEDYA HOLDİNG A.Ş.bünyesinde 20 şirketin tüm grup personelinin İnsan Kaynakları ve personel özlük işlerinden sorumlu İnsan Kaynakları Koordinatörü olarak görev yaptı, 2002 ile 2005 yılları arasında ise Sabah Gazetesi ve ATV Televizyonunu bünyesine katan Merkez Yayın Holding A.Ş.’ de İnsan Kaynaklarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra 2005 yılında Merkez Yayın Holding’ den ayrılarak danışmanlık şirketini kurmuştur.

DANIŞMANLIK VE HİZMETLER
SABAH GRUBUNDA çalıştığı çalışma sürecinde İnsan Kaynakları dışında grubun, yatırım projeleri danışmanlığı, yatımla ve diğer işlerle ilgili koordinasyonlar ve hukuki süreçleri yönetmiştir. Grubun İnsan Kaynakları yapılanmaları, Organizasyon çalışmaları, Performans Yönetim Sistemi kurulması yöneticiler için seminer düzenlenmesi, 4857 sayılı iş kanunun şirket uygulamalarının yapılması, yasaya uygun sözleşmeler hazırlanması, İş Hukuku ve diğer mevzuatlar konusunda çalışmalar, İşçi–İşveren ilişkileri, Asıl işveren-Alt İşveren ilişkileri (Taşeron) yönetimi, işlerini yönetmiş ve halen danışmanlık yaptığı şirketlerde bu hizmetleri vermeye devam etmektedir.

Danışmanlık yapmaya başladıktan sonra SABAH GAZETESİ, ATV, MERKEZ DERGİ, MERKEZ REKLAM, MERKEZ TEKNİK gibi şirketlere danışmanlık ve hizmetleri vermiştir. Şirketlere, bireysel ve kurumsal eğitimler vermekte, danışmanlık yapmakta, İnsan Kaynakları yönetimi konusunda ve mevzuat konusunda danışmanlık hizmetleri vermektedir. KOSGEB veritabanında İnsan Kaynakları Yönetimi konularında danışman olarak yer almaktadır.

Merkez Yayın Holding A.Ş Grubu Şirketleri (Sabah-ATV), Ömür Matbaacılık A.Ş, Ömür Etiket Ve Ambalaj Sanayi A.Ş, İstanbul Tersanesi, Gürsaş Elektronik Cihazlar A.Ş, Merkez Tercüman Gazetesi, SNR Holding, Data Market Bilgi Hizmetleri, İnter plastik Ltd. Şti, Politeknik Metal Sanayi ve Tic. A.Ş, Yapı-Endüstrisi A.Ş, Türkiye Diyanet Vakfı ve diğer şirketlerde yapılanma çalışmaları devam etmektedir.

Danışman olarak,2005 yılından itibaren şirketlerde İnsan Kaynakları Yapılanmalar, eğitimler konusunda Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına bireysel ve kurumsal hizmet vermektedir. Firmalara 4857 sayılı İş Kanunu uygulamaları, 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası ve İnsan Kaynakları uygulamaları konusunda e-danışmanlık, yerinde danışmanlık hizmetleri vermektedir. Mesleki konularda yazılarını www.sakirgulsever.net ve www.indensebb.com internet sitelerinde ve elektronik olarak diğer sitelerde yayınlamaktadır.

Detaylı Bilgiler

Eğitmen
Şakir Gülsever

Tarih | Gün
8 Nisan 2021 | Perşembe

Saat
14:00 – 16:30

Online Platform
Zoom Video Conference

Kontenjan
50 Kişi

Eğitim Koordinatörü
Doruk Gülsever
doruk@yuksekbilgili.com
0552 899 25 45

Bilgi Formu